Konie czystej krwi arabskiej

Konie czystej krwi arabskiej nawet ludziom nie związanym z jeździectwem kojarzą się z doskonałością i pięknem. Ich charakterystyczna sylwetka uważana jest za niedościgniony wzór i kwintesencję wyglądu szlachetnego konia. Konie tej rasy pojawiły się na Półwyspie Arabskim aż 2500 lat temu i są hodowane do dziś co czyni je najstarszą obecnie występującą rasą na świecie.

Ich sylwetki są bardzo lekkie i eleganckie. Mała głowa o profilu szczupaczym lub prostym i poziomy krótki zad z wysoko osadzonym i noszonym z charakterystyczną odsadą ogonem są ich znakami rozpoznawczymi. Ich nogi są doskonałej jakości, a kopyta twarde i wytrzymałe. Osiągana przez osobniki dorosłe wysokość waha się od 145 do 155 centymetrów.

konie arabskie

Konie krwi arabskiej występują we wszystkich podstawowych umaszczeniach z wyjątkiem srokatego. Najczęstszymi maściami są siwa, gniada i kasztanowata rzadziej kara. Ostatnim elementem wyglądu charakterystycznym dla tej rasy jest długa, niemal łabędzia szyja i duże nozdrza. Chociaż należą one do ras gorącokrwistych i obdarzone są żywym temperamentem to są również posłuszne i skore do zabaw oraz nauki (są niewymagające w hodowli). Są jednymi z najinteligentniejszych koni i łatwo przywiązują się do ludzi. Stąd też często były i są wciąż wykorzystywane w hodowli innych ras.

„Araby”, jak skrótowo się je określa, są też bardzo wytrzymałe co sprawia, że nie mają sobie równych na średnich i długich dystansach. Ich chód jest bardzo lekki, są świetne w galopie, a w kłusie wydają się „płynąć” w powietrzu. Jedyną wadą jest stęp, który bywa zbyt krótki. Wyróżnia się kilka typów koni rasy arabskiej wśród, których są:

 

  1. Kuhailan (najsilniejszy stąd wykorzystywany jako koń bojowy, jego cechą charakterystyczną jest brak szczupaczego profilu)
  2. Saklavi (najczęściej utożsamiany ze stereotypowym wyglądem konia arabskiego, zazwyczaj o umaszczeniu siwym)
  3. Munighi (skośne łopatki i długie nogi, w przeciwieństwie do swych krewniaków bardzo szybki na krótkich dystansach)

Istnieją też inne typy, lecz są one hodowane głównie w Arabii, a nie w Europie. Są to Hadban, Hamdan i O’Bajan. Konie czystej krwi arabskiej są hodowane obecnie w wielu miejscach świata. W Europie przoduje w tym Anglia, Niemcy, Francja i Polska (polskie hodowle znajdują się w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce). W związku z łatwością hodowli konie te są również w kolekcjach prywatnych, a nie tylko w profesjonalnych stadninach. Kiedyś wykorzystywane jako konie bojowe (z uwagi na wytrzymałość na długich dystansach) dzisiaj służą głównie do rajdów długodystansowych, wyścigach czy po prostu w rekreacji.

Jako ciekawostkę można dodać, że imiona tych koni w stajniach zawsze są wypisane kolorem niebieskim. Konie czystej krwi arabskiej są niewątpliwie jednymi z najpiękniejszych zwierząt na naszej planecie. A ich widok gdy galopują jest czystą przyjemnością.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YqP9q_Pv7_A[/youtube]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.