Koń fryzyjski

Koń fryzyjski rasa koni gorącokrwistych, która wywodzi się z historycznej krainy Fryzji (obecna Holandia).

Początek rasy tzw. fryza sięga czasów Rzymskich. Pierwotnie był on masywniejszy, niższy i podobno nie należał do najpiękniejszych, choć przedstawiano go jako jednego z najlepszych koni bojowych w Europie.

Ta jedna z najstarszych ras europejskich zwana była także „czarną perłą”. Kiedyś używano fryzów wyłącznie jako koni ogólnoużytkowych. Wykorzystywało je głównie germańskie i fryzyjskie jeździectwo.

Fryzy pochodzą od prymitywnego konia leśnego. Do 1609 krzyżowano je z końmi Półwyspu Iberyjskiego (lusitano, andaluzyjskie). Rasa ta miała swój wkład w kształtowanie się brytyjskich ras kuców dales i fell, zaś przez old english black wzięła także udział w tworzeniu shire. Również oldenburg i dole gudbransdal są blisko spokrewnione z koniem fryzyjskim.

Fryza użytkuje się zarówno wierzchowo, jak i zaprzęgowo. Coraz częściej można go także spotkać na zawodach ujeżdżeniowych. Konie te idealnie nadają się do powożenia czy rajdów, ponieważ mają mocno umięśnione zady i wysoką akcję nóg przednich.

Fryzy to konie o spokojnym charakterze. Są mądre, niezwykle pojętne, niewymagające, przyjazne i wytrzymałe. Osiągają w kłębie 154 -160 cm.

Cechami charakterystycznymi są: mocna grzywa, gruba i umięśniona szyja oraz gęsty, lekko kręcony ogon. Fryz posiada także wydłużoną głowę, krótkie uszy, duże oczy, obfite szczotki pęcinowe, prosty profil głowy, czasem garbonosy i ładnie uformowane kopyta z ciemno ubarwionego rogu. W hodowlach dopuszczalna jest wyłącznie maść kara w dwóch odmianach: płowiejąca lub krucza (wymagana u reproduktorów). Holenderski Związek Hodowców Koni Fryzyjskich wyznaczył szereg wytycznych dotyczących hodowli fryzów, która podlega ścisłej selekcji.

Obecnie Fryzy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W ciągu ostatnich 20 lat zaczęły być one hodowane w wielu częściach świata, m.in. w Europie, Afryce, Azji, Australii, Ameryce Południowej i Północnej. Konie te wykorzystuje się w sporcie oraz rekreacji. Są doskonałym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z końmi, przede wszystkim ze względu na ich łagodny charakter.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WrtBoX5Kjno[/youtube]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.