Umaszczenie koni

Wachlarz barw okrywy włosowej u koni jest szeroki i bardzo zróżnicowany. Oprócz sierści pokrywającej ciało zwierzęcia liczą się również grzywa i ogon.

Chociaż najczęściej maść nie ma znaczeniu przy hodowli danej rasy, to istnieją wyjątki, w których umaszczenie ma jedno z decydujących zdań w określaniu cech rasowych. Takimi wyjątkami są między innymi:

 

  • albino, o charakterystycznej białej maści,
  • palomino, którego barwa jest izabelowata,
  • fiording, o bułanym umaszczeniu,
  • koń fryzyjski – umaszczenie kare
  • konik polski, którego umaszczenie określa się jako myszate

 

Można spotkać również umaszczenia, które są niezbyt pożądane przez hodowców (srokata, dereszowata oraz tarantowata).

Umaszczenie koni można podzielić na trzy podstawowe typy, jednolite, złożone oraz mieszane. Do umaszczenia jednolitego, czyli zasadniczego zaliczamy maści: kasztanowatą, gniadą, siwą, białą, izabelowatą, bułaną, myszatą, karą. Kasztanowata (kasztanowata-cisawa, jasnokasztanowata, złotokasztanowata, brunatnokasztanowata, ciemnokasztanowata-wątrobiana) jest charakterystyczna ze względu na połączenie brązu, rudości oraz odcieni żółtego w sierści. Grzywa i ogon mogą być w tym samym kolorze lub jaśniejsze. Maść kasztanowata należy do jednej z najczęściej spotykanych i jest dominującą barwą między innymi u koni Fińskich czy Budiennowskich.

Maść gniada (jasnogniada, gniada, ciemnogniada, skarogniada) to najogólniej ujmując sierść brązowa, która występuje w najróżniejszych odcieniach, od jasnych brązów po prawie czarne. Grzywa i ogon są zawsze koloru czarnego. Maść gniada jest nieodłącznym elementem w hodowli koni rasy Cleveland Bay.

Umaszczenie siwe (maść ciemnosiwa, jabłkowita-szpak, szpak miodowy, szpak różany, jasnosiwa, mlecznosiwa, dropiata) występuje kiedy na ciemnej skórze konia występują włosy białe w połączeniu z włosami zabarwionymi, o charakterystycznym odcieniu. Grzywa i ogon są przeważnie białe, szare z rozjaśnianymi końcami, biało-czarne, a czasami nawet czarne. Maść siwa jest atutem, żyjących do dziś na wolności w południowych terenach Francji, kuców Camargue.

Okrywa biała charakteryzuje się jasną skórą pozbawioną pigmentu. Grzywa, ogon i sierść są koloru białego, oczy są zazwyczaj jasnoniebieskie, orzechowe lub brązowe.

Maść izabelowata (złotoizabelowaty, palomino, masłowaty) to przede wszystkim żółtawe zabarwienie sierści. Grzywa wraz z ogonem są zazwyczaj jaśniejsze lub całkiem białe.

Umaszczenie bułane to płowa sierść z odcieniami żółtego, brązowego i beżowego z charakterystyczną ciemną pręgą, biegnącą wzdłuż grzbietu. Grzywa i ogon są koloru czarnego, chociaż często zewnętrzne partie grzywy i ogona są jasne.

Maść myszata to odcienie od popielatego po bardziej ziemiste jak khaki, gdzie grzywa i ogon są zazwyczaj w ciemnych odcieniach. Charakterystyczna dla Tarpanów i Koników Polskich.

Maść kara to jednolite czarne zabawienie okrywy włosowej, które można podzielić na dwa odcienie, kruczy, charakteryzujący się ciemnoniebieskim połyskiem oraz wroni, odcień popielaty pozbawiony połysku.

W umaszczeniach złożonych możemy wyróżnić maści: tarantowatą oraz srokatą. Tarantowata to występowanie nieregularnej białej plamy, głównie w okolicach zadu i grzbietu na tle ubarwienia zasadniczego. Mogą również występować różnego rodzaju plamki i cętki. Maść srokata (tobiano, overo, tovero) to występowanie różnej wielkości białych plam na tle barwy zasadniczej. Pod białymi plamami skóra konia jest pozbawiona pigmentu.

Ostatni rodzaj okrywy włosowej, umaszczenie mieszane wyróżnia maść dereszowatą (pleśniawą) oraz siwą w hreczce. Maść dereszowata charakteryzuje się wymieszaniem zabarwienia zasadniczego z białym w proporcji jeden do jednego, zaś siwa w hreczce to białe lub czarne plamki występujące na barwie siwej. W umaszczeniu podstawowym również można zaobserwować białe plamy, które występują głównie na nogach (skarpetka, koronka, pończoszka) i pysku konia (strzałka, latarnia, gwiazdka, chrapka i łysina).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=af6O3xiFssM[/youtube]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.