Koń pełnej krwi angielskiej

Wyróżnia się wiele ras koń. Jednak za tę główną można uznać rasę koni pełnej krwi angielskiej. Dotyczy ona odmiany koni gorącokrwistych, który wywodzą się z Anglii. Zwyczajowo zwierzęta te określała się mianem „folblutem”. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego, voll oznacza pełny, a Blut – krew.

Konie pełnej krwi angielskiej są aktualnie najszybszymi końmi na świecie, osiągają do 70 km/h. Tę rasę można spotkać już niemalże wszędzie ze względu na wysokie walory sportowe. Hodowle koni pełnej krwi angielskiej prowadzone są m.in. w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz Francji. Ponadto to idealna rasa na wystawy. Eleganckie zwierzęta o długich kończynach są dobrą inwestycją hodowlaną. Mają krótką i jedwabisą sierść, zazwyczaj w kasztanowym kolorze. Rasa gorącokrwista ma lekką budowę ciała. Konie pełnej krwi angielskiej mierzą nie więcej niż 170 cm.Duży temperament tej rasy oraz częste przygotowania do zawodów mogą przyczynić się do urazów kończyn. Konie te można podziwiać w takich dyscyplinach jak wyścigi płaskie, wyścigi z przeszkodami, skoki przez przeszkody, ujeżdżenie lub polo. Konie pełnej krwi angielskiej pojawiły się w Wielkiej Brytanii za sprawą Rzymian. Sprawdzano je pod względem szybkości. Rasa była połączeniem koni hiszpańskich, neapolitańskich i berberyjskich, irish hobby oraz kucyków.

konie angielskie

Jednakże współczesna rasa powstała w XVIII wieku. Została zapoczątkowana przez ogiery orientalne. Jest to rasa sztuczna, którą stworzono z myślą o wyścigach konnych, które od wielu lat są jedną z ulubionych dyscyplin Anglików. Na pionierów tej rasy wybrano trzy ogiery: Darley Arabian (koń czystej krwi arabskiej pochodzący z Nadj w Arabii), Godolphin Barb (koń czystej krwi arabskiej pochodzący z Tunezji) oraz Byerley Turk (kary arab niewiadomego pochodzenia). Trzy ogiery i pięćdziesiąt angielskich klaczy dało początek rasie koni pełnej krwi angielskiej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=K2spX1ivLzk[/youtube]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.